Doskonały w pielęgnacji Stomii.

Planowanie wakacji

Przed planowaniem pierwszej dłuższej podróży po operacji możesz czuć pewne obawy i niepokój z nią związany. Jest to zupełnie naturalne a ten poradnik pomoże przebrnąć Ci przez niezbędne przygotowania i pozwoili na spędzenie udanych wakacji. Uwaga: Jeśli od Twojej operacji minęło niewiele czasu przed zamówieniem wakacji powinieneś skonsultować swój wyjazd ze swoim lekarzem. Jeśli od operacji minęło mniej niż 6 miesięcy zgoda Twojego lekarza jest niezbędna.

PLAN

 • Zrób listę rzeczy które będą niezbędne w podróży
 • Przeanalizuj swój dzień i spisz wszystko co jest Ci w ciągu dnia potrzebne
 • Oblicz ile worków zużywasz dziennie, ich ilość pomnóż przez liczbę dni planowanych wakacji a następnie weź ze sobą dwa razy więcej sprzętu stomijnego i jeszcze kilka dodatkowych. Zmiana klimatu i środowiska może spowodować, że będziesz potrzebował znacznie więcej worków stomijnych
 • Dodatkowy sprzęt stomijny zapewni Ci spokojny wypoczynek. Uwaga dla osób z kolostomią: jeśli zwykle używasz worków zamkniętych, warto na wakacje zabrać ze sobą trochę worków odpuszczalnych. Niezależnie od tego czy podróżujesz za granicę czy spędzasz wakacje w kraju może się zdarzyć, że będziesz w takiej sytuacji gdzie prościej będzie worek opróżnić niż go zmienić. Zmiana klimatu może spowodować również biegunki, wtedy worek odpuszczalny pozwoli na rzadszą zmianę worka przez co unikniesz podrażnień skóry związanych z samą wymianą worka stomijnego
 • Warto na wakacaje zabrać worki stomijne w różnych rozmiarach, które łatwo dopasujesz do podejmowanych w trakcie urlopu aktywności. Większość firm produkujących sprzęt stomijny ma takie worki w swojej ofercie. Możesz potrzebować worków o zwiększonej pojemności na przykład w trakcie długiego lotu samolotem, a o zmniejszonej pojemności na przykład do wyjścia na basen.
 • Zawsze miej niezbędny sprzęt stomijny przy sobie w bagażu podręcznym, a nie w torbie podróżnej
 • Jeśli wyjeżdżasz za granicę skontaktuj się ze swoją pielęgniarką stomijną ona poda Ci informacje na temat opieki nad osobami ze stomią w kraju do którego się wybierasz. Jeśli pozostajesz w kraju Twoja pielęgniarka poda Ci kontakt do pielęgniarki stomijnej, która w nagłym przypadku udzieli Ci pomocy w miejscu, w którym planujesz spędzić wakacje.
 • Przygotuj oddzielną kosmetyczkę, w której umieścisz wszystkie rzeczy niezbędne do wymiany worka stomijnego, pozwoli Ci to wymienić worek dyskretnie i prosto w dowolnej toalecie

 

POLISA UBEZPIECZENIOWA W TRAKCIE PODRÓŻY

Polisa ubezpieczeniowa jest niezbędna w trakcie podróży. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje takie polisy – pamietaj, aby do polisy podać wcześniejsze schorzenia, obecne choroby oraz fakt posiadania stomii jelitowej. Takie ubezpieczenie zabezpieczy Cię na wszelkie ewantualności.

PODRÓŻ

Pamiętaj, że międzynarodowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa w ruchu lotniczym, zabraniają wnoszenia na pokład samolotu niebezpiecznych, ostrych przedmiotów i płynów o pojemności większej niż 100 ml. Nożyczki służące do wycinania worka będziesz musiał umieścić w torbie podróżnej a nie bagażu podręcznym. Przed odlotem przyjedź na lotnisko odpowiednio wcześnie, kiedy będziesz odprawiał się jako jeden z pierwszych będziesz mógł wybrać sobie miejsce. Będzie Ci wygodniej w samolocie, jeśli zarezerwujesz miejsce przy przejściu między rzędami niedaleko toalety.
Podróż samolotem może zwiększyć ilość produkowanych przez Twoje jelita gazów, dlatego warto byś na 24 h przed planowanym lotem jadł regularnie niewielki posiłki unikając produktów, które mogą wpływać na produkcję gazów, np. ostrego i tłustego jedzenia oraz napojów. Twój bagaż podręczny zostanie dokładnie sprawdzony na lotnisku. Jeśli będziesz miał przy sobie zaświadczenie w kilku językach o posiadaniu stomii jelitowej, będzie Ci łatwiej wyjaśnić urzędnikom celnym i pracownikam lotniska obecność w Twoim bagażu akcesoriów stomijnych. Takie zaświadczenie możesz otrzymać od swojej pielęgniarki stomijnej lub od Stowarzyszenia Pacjentów ze Stomią.

POSIŁKI I NAPOJE

Jeśli przebywasz za granicą zalecenia odnośnie spożywanych przez Ciebie posiłków i napojów są takie same jak dla wszystkich:

 • Zwróć szczególną uwagę na wodę
 • Używaj wody butelkowanej  lub przegotowanej, nawet wtedy gdy myjesz zęby lub stomię
 • Unikaj produktów, które stoją na powietrzu od dłuższego czasu
 • Nie używaj lodu do drinków i innych napojów
 • Nie jedz surowych warzyw i owoców jeśli ich sam nie umyłeś

 

ZABURZENIA ŻOŁĄDKOWO-JELITOWE

Musisz być przygotowany no to, że zmiana klimatu, wody lub rodzaju jedzenia spowoduje u Ciebie zaburzenia żołądkowo – jelitowe. Jako środek przeciwbiegunkowy powinieneś wziąć ze sobą Loperamid (Imodium), który złagodzi Twoje problemy jelitowe, warto również zaopatrzeć się w Gastrolit – środek ten szybko uzupełni brakujące sole mineralne w Twoim organizmie i zapobiegnie odwodnieniu. Uwaga dla osbób z ileostomia – w przypadku ileostomii kapsułki Loperamid mogą okazać się nieskuteczne; wchłanianie ich bowiem następuje w jelicie cieńkim, które w przypadku ileostomii jest krótsze niż normalnie. Jeśli okaże się, że kapsułki Loperamidu są nieskutecznie, możesz zamiast nich poprosić swojego farmaceutę o Imodium w tabletkach.
Leki te są lekami na receptę, którą możesz otrzymać od swojego lekarza rodzinnego. Przed ich zażyciem przeczytaj dokładnie dołączoną do nich ulotkę. Jeśli po zażyciu leków symptomy nie ustąpią w ciągu 24 h niezbędna może się okazać wizyta u lekarza.

PŁYNY

Powinieneś przyjmować duże ilości płynów, w krajach o ciepłym i wilgotnym klimacie ilość płynów powinna być większa, niż zwykle, by zapobiec odwodnieniu organizmu. To zalecenie dotyczy wszystkich członkow Twojej rodziny. Wybierając się na wycieczki miej zawsze przy sobie butelkę z wodą. Możesz także wypijać napoje izotoniczne (Izostar, Power Rade), które zapobiegną odwodnieniu. Przed ich wypiciem, powinieneś je odgazować, by zapobiec wzdęciom.

Objawy odwodnienia:

 • pragnienie
 • ból głowy
 • osłabienie
 • niewielkie ilości wydalanego moczu (mocz bardzo zagęszczony)
 • bladość
 • lub jakakolwiek kombinacja powyższych objawów

Jeśli zauważysz u siebie objawy odwodnienia możesz przygotować także specjalny napój:

 • 6 łyżeczek cukru
 • 1 łyżeczka soli
 • Pół łyżeczki wodorowęglanu sodu (soda)
 • Rozpuść to wszystko w 1 litrze wody (woda butelkowana)
 • Żeby poprawić smak możesz dodać niewielką ilość soku owocowego lub syropu

Cały napój powinieneś wypić w ciągu 24 godzin.
Jeśli objawy odwodnienia nie ustąpią skontaktuj się z lekarzem.
Pamietaj, że alkohol może również prowadzić do odwodnienia, więc go nie nadużywaj.

PRZECHOWYWANIE SPRZĘTU STOMIJNEGO

Jeśli spędzasz wakacje w krajach tropikalnych pamiętaj by nie zostawiać swojego sprzętu stomijnego na słońcu. Przechowuj go w miarę możliwości w chłodnym miejscu.

PŁYWANIE I STROJE KĄPIELOWE

Większość osób ze stomią odczuwa obawę przed pływaniem. Obawy najczęściej związane są z przekonaniem, że mokry worek stomijny odkleji się od ciała. W rzeczywistości jest odwrotnie, wilgoć powoduje, że warstwa klejąca na płytce staje się bardziej lepka i dzięki temu lepiej przylega do ciała. Jeśli będziesz chciał zmienić worek po kąpieli może okazać się, że płytka jest ciągle lepka i odkleja się ją podobnie jak gumę do żucia, a znaczna część kleju pozostaje na skórze. W takim wypadku lepiej jest odczekać kilka minut aż worek stomijny trochę przeschnie, a płytka stomijna wróci do swoich pierwotnych własności. Zakładanie mniejszego worka stomijnego podczas pływania czy też opalania może okazać się wygodniejsze. Nie musisz obawiać się, że coś stanie się z workiem stomijnym gdy będziesz się opalał. Nasze worki stomijne pokryte są specjalną folią odporną na wysokie temperatury.

STROJE KĄPIELOWE

Dobór odpowiedniego stroju kąpielowego uzależniony jest od miejsca wyłonienia stomii.

Kobiety

 • Dobry kostium kąpielowy powinien mieć podszewkę lub powinien być wykonany z podwójnego materiału tak by z jednej strony dokładnie przylegał do ciała a jednocześnie przykrywał worek stomijny
 • Powinnaś wybrać strój kąpielowy w wyraźnie wzory, które będą maskowały nierówności związane z noszeniem przez Ciebie worka stomijnego
 • Jeśli chcesz możesz nosić bikini, polecamy majtki z wysokim stanem i stanik od bikini lub odwrotnie, możesz założyć dłuższy top i nosić go z majtkami od bikini
 • Na plaży lub na basenie możesz nosić sarong. Łatwo go zdejmiesz gdy będziesz miała ochotę na szybką kąpiel

Mężczyźni

 • Jeśli lubisz nosić slipki kąpielowe to je noś
 • Równie dobrym wyborem mogą być spodenki do kąpieli, ich pas będzie powyżej stomii, a wewnętrzna siateczka w tych spodenkach zapewni lepsze zabezpieczenie worka stomijnego

PAMIĘTAJ

 • Wakacje są po to by się nimi cieszyć
 • Przygotuj plan
 • Relaksuj się i wypoczywaj