Doskonały w pielęgnacji Stomii.

Przed operacją wyłonienia stomii lekarz powinien wyjaśnić Ci zarówno korzyści z niej wynikające jak i potencjalne ryzyko zabiegu. Ryzyko w trakcie operacji wyłonienia stomii jest dokładnie takie samo jak w przypadku każdej operacji.
Nawet jeśli nie wystąpią żadne powikłania, świdomość tego co się może zdarzyć pozwoli Ci na lepsze zrozumienie swojej sytuacji.

Wczesne powikłania pooperacyjne

ODDZIELENIE ŚLUZÓWKI JELITA OD SKÓRY

W czasie wyłaniania stomii śluzówka jelita jest przyszywana do skóry. Czasami może się zdarzyć, że szfy którymi przymocowane jest jelito rozpuszczą się zbyt szybko. W takim wypadku niezbędnych informacji udzieli Ci Twoja pielęgniarka stomijna.

MARTWICA STOMII

Prawidłowo wyłoniona i pracująca stomia powinna być koloru różowo-czerwonego, co wynika z dobrego ukrwienia tworzącego ją jelita. Martwica stomii występuje zwykle w ciągu  24-48 h od operacji i jest spowodowana niedokrwieniem stomii. Początkowo stomia staje się ciemno czerwona a potem czarna, co jest efektem niewłaściwego przepływu krwi. Jeśli martwica dotyczy niewielkiego obszaru stomii zwykle usuwa się martwe komórki. W wypadku gdy martwica obejmie całą stomię konieczna jest ponowna operacja.

WCIĄGNIĘCIE STOMII

Występuje gdy stomia zostaje wciągnięta do wnętrza brzucha i nie wystaje nad powierzchnię skóry. Mogą być różne powody takiej sytuacji:

  • W trakcie operacji nie można było właściwie wyprowadzić jelita na powierzchnię skóry
  • Napięcie jelita
  • wzrost masy ciała


Największym problemem związanym z wciągnieciem stomii jest podciekanie treści jelitowej pod płytkę. W takim przypadku konieczne jest używanie odpowiedniego sprzętu stomijnego: pierścieni stomijnych lub worków stomijnych z płytką typu convex. Twoja pielęgniarka pomoże Ci dobrać sprzęt stomijny odpowiedni dla Ciebie.

Powikłania późne

KRWAWIENIA

Jelito jest jedną z najlepiej ukrwionych części ludzkiego ciała gdyż jego funkcją jest wchłanianie niezbędnych do życia substancji i składników mineralnych. Podczas mycia stomii drobne naczynia krwionośne zwane naczyniami włosowatymi mogę delikatnie krwawić podobnie jak mogą krwawić dziąsła wtedy gdy szczotkujesz zęby.
Jeśli przyjmujesz leki z grupy antykoagulantów (przeciwzakrzepowe) takie jak Warfaryna czy Aspiryna podkrwawienia stomii mogą być intensywniejsze. Jeśli stomia mocno krwawi lub krwawisz z wnętrza stomii powinieneś niezwłocznie skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym.

OTARCIA STOMII

Występują gdy znaczny fragment stomii znajduje się w worku stomijnym lub gdy wycinany w płytce stomijnej otwór jest zbyt mały. Długotrwałe otarcia mogą prowadzić do owrzodzeń na sotmii. By ich uniknąć dokładnie zmierz wielkość swojej stomii, możesz też wnętrze worka stomijnego posmarować oliwką dla dzieci, co zapobiegnie otarciom.

ZIARNINA

Ziarniny to czerwone obszary przypominające kształtem kalafior wyrastające z krawędzi stomii. Często pojawiają się w pierwszym okresie po operacji, gdy stomia jest jeszcze przyszyta do skóry, mogą się jednak pojawiać w późniejszym czasie. Czasami przyczyną ich powstania może być kontakt stomii z wewnętrzną częścią wycinanego otworu w płyce stomijnej. Krwawienie z ziarniny może zmniejszać przyczepność płytki stomijnej do brzucha. Powinieneś dokładnie obserwować ziarniny. Można usunąć je smarując preparatami zawierającymi azotan srebra, może się jednak okazać, że niezbędny jest zabieg chirurgiczny.

NIEDROŻNOŚĆ

Niedrożność jelita może być spowodowana przez odkładanie się niestrawionych resztek pokarmowych lub przez zwężenie lub zarośnięcie jelita. W takim wypadku stomia może przestać pracować powodując bóle brzucha. Jeśli niedrożność spowodowana jest niestrawionymi resztkami do przywrócenia drożności jelita zwykle wystarcza wypicie znacznej ilości wody, by oczyścić jelito. Jeśłi mamy do czynienia ze zwężeniem lub zarośnięciem jelita niezbędne jest chirurgiczne udrożnienie jelita.

PRZEPUKLINA OKOŁOSTOMIJNA

Powstawanie przepukliny okołostomijnej związane jest z osłabieniem mięśni brzucha wokół stomii i najczęściej występuje u osób z kolostomią. Przepuklina może mieć różną wielkość od niewielkiej wypukłości po przepuklinę olbrzymią. Najczęściej występuje u ludzi starszych, osób z nadwagą lub jako wynik intensywnych ćwiczeń fizycznych lub podnoszenia ciężkich rzeczy. Leczenie chirurgiczne przepuklin przeprowadza się tylko w ostateczności jeśli przepuklina uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie stomii, gdyż każdy kolejny zabieg chirurgiczny zwiększa ryzyko ponownych przepuklin. By zapobiegać powstawianiu przepuklin możesz nosić specjalną bieliznę dla osób ze stomią lub pas stomijny.

WYPADANIE STOMII

Wypadanie stomii występuje wtedy gdy stomia wybrzusza się na kilka do kilkanastu centymetrów poza płaszczyznę skóry. Czasami gdy leżysz na wznak stomia może się nieznacznie chować. Jeśli stomia zachowuje swoje funkcje i nie zmienia się jej kolor nie ma powodów do obaw. Powinieneś zwiększyć otwór wycinany w płytce stomijnej, konieczne może okazać się też zmiana worka na większy. Wnętrze worka możesz posmarować oliwką dla dzieci co zmniejszy ryzyko otarć stomii.
Twoja pielęgniarka może polecić Ci także użwyanie specjalnej bielizny dla osób ze stomią lub pasa stomijnego. Gdy wypadnięty fragment jelita jest tak duży, że uniemożliwia zaopatrzenie stomii niezbędna może okazać się operacja.