Doskonały w pielęgnacji Stomii.

Przymierz się do życia z przepukliną okołostomijną

Jeśli masz przepuklinę okołostomijną prawdopodobnie jest wiele pytań, które chciałbyś zadać. Na przykład Co to jest przepuklina? Czym jest spowodowana? Co się ze mną teraz stanie? W tym informatorze spróbujemy odpowiedzieć na pytania najczęściej zadawane przez pacjentów z przepukliną.
Doradzimy Ci także, jak dobrać odpowiedni sprzęt stomijny i stosowny styl życia, byś mimo przepukliny wiódł takie życie jakie chcesz.

Co to jest przepuklina okołostomijna?

Aby wyłonić stomię, chirurg przeprowadzający zabieg musiał przeciąć mięśnie brzucha. Skutkiem tego jest osłabienie mięśni wokół stomii, co znaczy, że czasami jelito może przedostać się przez mięśnie i utworzyć wybrzuszenie, czyli przepuklinę okołostomijną.
Nie ma jednego prostego powodu dla którego czasami tworzy się przepuklina, chociaż na jej powstanie bardziej narażeni są ludzie starsi z nadwagą.

Jak posiadanie przepukliny okołostomijnej wpływa na Ciebie?

Pokrzepiającą informacją dla Ciebie może być fakt, że nie jesteś odosobniony. Badania pokazują, że ponad 50% pacjentów stomijnych po operacji cierpi z powodu przepukliny.

W pierwszym okresie możesz czuć się zestresowany, nieśmiały, a używanie sprzętu stomijnego będzie powodowało dyskomfort. Biorąc pod uwagę jednak jak wielu pacjentów stomijnych boryka się z tym problemem i radzą sobą, powinieneś uświadomić sobie, że przepuklina nie jest poważnym problemem.
Pielęgniarka stomijna pomoże Ci poradzić sobie z emocjonalną stroną tego problemu.

Pamiętaj nie musisz cierpieć w milczeniu!

Kilka sposobów na to, by zapobiec powstaniu przepukliny okołostomijnej

Nawet jeśli bezpośrednio po operacji nie masz przepukliny, może się zdarzyć że przepuklina pojawi się w ciągu kilku tygodni lub miesięcy po operacji.
Większość przepuklin okołostomijnych pojawia się u pacjentów po jakimś czasie od operacji, może to być pare miesięcy, rok a nawet później.
Dobra wiadomość jest taka, że możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia przepukliny wykonując proste ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha – spytaj o nie swoją pielęgniarkę stomijną. Jeśli poczujesz się na siłach możesz zacząć chodzić na krótkie spacery lub zacząć pływać.

Pamiętaj zawsze przed podjęciem aktywności fizycznej porozmawiaj ze swoją pielęgniarką stomijną i wspólnie zaplanujcie program ćwiczeń.

Wskazówki pozwalające zmniejszyć ryzyko wystąpienia przepukliny okołostomijnej:

  • Przez pierwsze 3 miesiące po operacji powstrzymaj się od podnoszenia ciężkich rzeczy
  • Za każdym razem, gdy wstajesz lub siadasz rób to w pozycji wyprostowanej
  • Stosuj pas przepuklinowy lub specjalną bieliznę dla osób ze stomią gdy coś podnosisz w pracy lub w domu
  • Pilnuj swojej wagi i stosuj zdrową dietę
  • Przez kilka miesięcy po operacji gdy kaszlesz przytrzymuj brzuch w okolicach stomii

Produkty Salts doskonałe rozwiązanie dla pacjentów z przepukliną okołostomijną

Jednym z najczęstszych problemów, z którymi borykają się pacjenci z przepukliną okołostomijną jest brak pewności, że płytka stomijna skuteczne przylega do skóry. Ponieważ przepuklina sprawia, że skóra wokół stomii ma nierówną powierzchnię, naklejanie standardowych płytek stomijnych może być nieskuteczne, powodując dyskomfort użytkowania i czasami powodując podciekanie treści jelitowej pod płytkę stomijną.

Dlatego Salts opracował szereg produktów „przyjaznych dla osób z przepukliną” zapewniających doskonałe dopasowanie, dodatkowe bezpieczeństwo, komfort i zaufanie.
Oznacza to, że niezależnie od tego jak duża jest Twoja przepuklina i niezależnie od tego jaki ma kształt w naszej ofercie znajdziesz produkt, który doskonale do niej się dopasuje.